TYLEK & TYLECEK | 6.12.22 - 15.1.23

15.11.2022

S láskou k umění vás zveme na zahájení výstavy obrazů TYLEK & TYLECEK. Vernisáž proběhne 6. 12. v 18.00 hod. Úvodní slovo pronese Láry Hauser, zazpívá Céline Bossu.

VÝSTAVA potrvá 6. 12 . 2022 - 15. 1. 2023 | otevřeno ÚT-STŘ-ČTV : 10.00 - 17.00 hod | jinak na objednání +420 722 988 700

Navíc ve dnech 9.12. a 10.12., pátek sobota, se Vám bude v galerii věnovat osobně paní Zdeňka Tylečková a to od 14. do 18.hodiny.

*

Zdeňka Šírová se narodila v Brně, Jiří Tyleček v Ostravě - oba v 1948. Setkali se velmi mladí na Uměleckoprůmyslové škole v Brně, kde dokončili studia na oboru monumentální malby v roce 1967. Dva roky po absolutoriu se vzali, přestěhovali se za prací do Ostravy, kde založili rodinu.

Jiří v roce 1970 nastoupil jako scénograf do ostravského televizního studia, kde zůstal 13 let. Spolupracoval na mnoha pořadech - od zpravodajství, přes televizní inscenace, zábavné pořady i hrané filmy (Písničky z Ostravy, Bakaláři, Vonička z domova, Můj táta byl..., Mandelový vítr, Co z toho kluka bude atd.) Věděl, že malování je jeho život, ale taky tušil, že jako čerstvý absolvent se jen malováním neuživí. Zdeňka se starala o rodinu, dvě děti a při tom oba intenzivně malovali. První výstavu měli v Opavě. O jejich obrazy byl zájem. Některá jejich díla se však komisi, která v té době rozhodovala o přijetí výtvorů do prodejních galerií, nezdála dost angažovaná. Komise měla svůj vkus, svoje instrukce. Obrazy manželů Tylečkových byly málo socialistické.

Jiří i Zdeňka si uvědomovali, že musí svůj život změnit, protože jim chyběl kontakt se světem, možnost se volně nadechnout, svobodně myslet a tvořit. Proto neváhali a během prázdninové cesty do Španělska v roce 1983 emigrovali do Francie se dvěma malými dětmi. Toužili po Paříži, neměli peníze, neznali jazyk, i přes to se do Paříže dostali a uspěli. Nový život začínali s prázdnou kapsou. Jiří se uplatnil jako malíř pokojů, Zdena vypomáhala jako uklízečka. Za pochodu se učili francouzsky a v kuchyňce bytu, který si v Paříži pronajali, v každé volné chvíli malovali.

Jiří : " Měl jsem blok a tužku. Začal jsem dělat kresby. V Paříži byl jeden obchod pro umělce, ten patřil soukromníkovi a já jsem mu dal vždy kresbu a on mi za to dal jednu tubu barvy. To byl takový výměnný obchod. Našel jsem tři lepenky a ty jsem pomaloval, tak vznikly mé první tři obrazy ve Francii. Ty se prodaly známým za pár peněz a ty se investovaly dál...

Aby zachovali tradiční český princip přechylování, Zdeňka Tylečková přijala delší jméno Tyleček, zatímco Jiří je známý pod pseudonymem Tylek.

Přes počáteční úskalí, která byla těžká, už po pěti letech kariéra obou umělců nabrala raketový vzestup. Po několika menších výstavách v Paříži otevřeli svou první galerii « Art Atelier » na 92 rue Daguerre u Montparnassu (27 let). Šťastná náhoda jim pomohla ji získat, když v loterii vyhráli dvacet tisíc franků, které českým emigrantům na tak riskantní podnik nikdo nechtěl půjčit.

To byl velice odvážný, ale důležitý krok, protože v této galerii, která byla ze začátku taky i ateliérem, si začali budovat klientelu velice věrných "obdivovatelů" a i několika nadšenců, kteří jim pomohli vystavovat zase jinde. Třeba v Angulemu, Thionvillu, na Korsice, na Martiniku, na Guadeloupech...

Po pár letech a mnoha výstavách nejen ve Francii si pronajali nejdříve vitrínu a pak i galerii ve věhlasném pařížském hotelu Ritz na place Vendôme (15 let). Tady se také setkali s četnými klienty, jednalo se hlavně o cizince, kteří, jak se později ukázalo měli v jejich další kariéře velký význam. Například Japonce, pana Naoto, který jim otevřel dveře do Japonska, kde od té doby často vystavovali. 

Jiří : "V Evropě to bude znít hloupě, ale v Japonsku nám otevřeli muzeum. Budu tomu radši říkat stálou výstavu, ale je to velký dům, kde máme vystavených osmdesát obrazů. "

Tam se seznámili s virtuózem Václavem Hudečkem a jeho ženou Evičkou a jsou blízcí přátelé dodnes. Hudeček jim od té doby zahajoval spoustu výstav.

Ku příkladu v říjnu 2003 pořádali Tylek & Tyleček večer v hotelu Ritz na téma Le Moulin Rouge. Toto velkolepé zahájení v klubu Ritz na Place Vendôme spojovalo díla Tylek & Tyleček, japonské květinové umění - "Ikebanu" a živou hudbu. Festival červené, karmínové, granátové, rumělkové, oslnivé palety, která uprostřed podzimu zahřála srdce Pařížanů. Tylek hrající v romantických barvách červené a černé proměnil své lascivní hrdinky pařížských nocí v nadčasové estetické postavy připomínající krétské, byzantské nebo japonské umění. Extrémní stylizace jejich těl, soubor dekorativních motivů tvořících jejich vlasy, stejně jako dekor, který je obklopuje, navíc ukazuje, že Tylek ani na okamžik nepodlehl lákavým prostředkům erotického umění "realisticky". Tylek proměnil své tanečnice v černých punčochách v podmanivé ikony.

TYLEK & TYLEČEK  se proslavili se po celém světě, nejen v Paříži. V různých městech ve Francii, na Martiniku, Korsice, ve Švýcarsku, Itálii, Austrálii, USA, Belgii, na Tahiti, v Japonsku i v České republice, nebo v Mihama Muzeum v Japonsku. Paralelně měli své expozice, ať už stálé či přechodné, po celém světě.

Největší událostí roku 2005 byla zjevně účast Tylek & Tyleček na světové výstavě Aichi Japan World Expo. Japonsko pak vyznamenává evropské malíře Tylek & Tyleček.

V rámci Světové výstavy vystavili velkou kolekci obrazů vytvořených na téma Pět světadílů - jako poctu japonskému objeviteli Otokichimu.

Oba umělci na tomto projektu pracovali přes 4 roky ve svém ateliéru ve Flot Mesnilu a připravili celkem 100 velkoformátových obrazů, které byly následně poslány dopravcem do Japonska (2,5 tuny plátna, rámů a krabic). Každý kontinent byl vystaven v samostatném prostoru. Scénografie spolu s hudbou byla úžasná.

Při této příležitosti vydali malíři svou šestou knihu, která prezentuje 100 vystavených obrazů.

Tylek: "Velmi jsme ocenili, že celá kolekce zůstala pohromadě a nerozdělila se. Koupil ji celou jeden podnikatel."

Nakonec od roku 2014 Tylek & Tylecek vystavovali v galerii-butiku Apsara na 96. Avenue Mozart v 16. pařížském obvodu.

Tyleček, motivována schopností pociťovat s mimořádnou hlubokou intenzitu krásy přírody, se věnuje krajinám a zátiším. Její malba plná optimismu a energie má výrazný reliéf, který dodává obrazům strukturální charakter.

Tylek maloval figury, především ženské. Jeho malby představují ženu jemnou, čistou a něžnou. Mohou to být královny, hudebnice, nymfy, sirény, panny - často s mírně skloněnou hlavou. Jeho obrazy mají osobitý rukopis a styl. Jiří se snažil ztvárnit ženu jinak než všichni ostatní. Říkával, že musí do obrazu vložit svůj pohled, fantazii, cit... A zaujmout tím ostatní.

"Hledám půvab, nikoliv krásu. Je to cesta i do budoucna. Vytvořit něco, co vlastně reálně neexistuje, ale divák to přesto za realitu považuje."

"Malování jsem propadl už v šesti letech a to mi zůstalo doteď. Pro umění bych udělal všechno. Oni o nás povídají, že jsme takoví blázni, ale to není bláznovství. My opravdu pro umění chceme dělat maximum. Dnešní doba všeobecně potřebuje znovu najít svou krásu a poezii. Nad tím, co vidím v galeriích, vrtím hlavou a říkám si, že všechno přece není takový hnus, jsou i krásné věci na světě," říká Jiří Tyleček, Tylek (1948 - 2019).

Málokteří současní čeští umělci měli tak obrovský úspěch v zahraničí.

V uměleckém světě byli známí jako dvojité T, neprezentovali se jako sólisté, manželé Jiří Tyleček a Zdeňka Tylečková tvořili nerozlučnou dvojici.

TYLEK & TYLEČEK.

Jiří Tyleček ve věku 71 let nečekaně zemřel v únoru 2019.