- Faksimile Rukopisu
(včetně certifikátu)
- Fotografickou knihu
- Documenta
Historica s japonskou vazbou
- Medaile (včetně
certifikátu)
- Věrná kopie přednášky
Kožená vazba z teletiny, ruční papír s příměsí rostlin hrachu vypěstovaného v Mendelově zahradě a jako součást sady faksimile rukopisu J. G. Mendela i věrná kopie jeho přednášky o pokusech s rostlinnými hybridy, to vše činí z knihy Mendel, připravené ke 200. výročí narození otce genetiky a svého času opata augustiniánského kláštera na Starém Brně, unikát s velkou sběratelskou hodnotou.
Soubor Documenta Historica vychází na ručním papíře v japonské vazbě s viditelným šitím kůže. Papír je opatřen vodoznakem Augustiniánů a doplňuje ho reliéfní tisk a zlacení použité při tisku. Mezi archiváliemi ve výtisku nechybí Mendelův křestní list, jeho list s přípravou kázání, text o srovnání výsledků křížení či objednávky semen a cibulovin.
Papír, na kterém jsou archiválie vytištěny formou klasického knihtisku, si zasluhuje zvláštní pozornost. Pochází totiž z Velkých Losin, kde se ruční výrobě papíru věnují už od roku 1596. Vznikl technologií ručního čerpání, přičemž připravená papírovina, vyráběná z bavlny, byla obohacena o příměs rostlin hrachu, vypěstovaných v Mendelově zahradě ve Starobrněnském opatství. Tak získaly výsledné archy jedinečný vzhled.Fotokniha, mapující místa, kde Mendel žil a tvořil, je celá v kůži v barvě bordó. Přínos Mendela jako člověka, věřícího i vědce v ní shrnuje Marek Orko Vácha. Všímá si jeho působení v opatství, výzkumu i odkazu pro budoucnost. "Jsme obyčejní lidé pozváni k neobyčejným úkolům, a tak jako u mnoha svatých, všechno naše dobro a všechny naše modlitby přinesou užitek možná již za našeho života, ale možná až za mnoho let či desítek nebo stovek let po naší smrti," vystihl Vácha ve své stati Mendelův odkaz.
Kniha nabízí soubor více než šedesáti fotografií, přičemž úvodní snímek patří obrazu sv. Augustina pro hlavní oltář augustiniánského kostela sv. Tomáše. Vedle vyobrazení různých zákoutí augustiniánského opatství mezi snímky figurují fotografie Mendelova pečetidla či monstrance, kalicha a roucha, používaných opatem k liturgickým účelům. Mendelovy liturgické předměty nafotil Zdeněk Vošický, na mikroskopy se zaměřil Petr Juračka, věci, které Mendel běžně používal, zaznamenal Libor Teplý, jehož objektivu mj. neunikl ani Mendelův hvězdářský dalekohled. Pěticí fotografů pak doplňují Ladislav Renner a Slávek Medek.
Mendelovo 200. výročí narození připomínají kromě zmiňovaných archiválií a fotoknihy, věrné kopie přednášky a faksimile i pamětní medaile s originálním otiskem Mendelova pečetidla. Je na ní zachycen Mendelův osobní znak opata s přírodními liliemi s listy a květy, obráceným pluhem a latinským křížem s paprsky.